İSVİÇRE-ALPLER

Özgür kaldın mı hiç? Uzay boşluğunda, kimsesiz, soluksuz, sorunsuz, başı boş kalma isteğinden; onlardan kurtulma çabandan; ya da kurtulduğun günün sana getirmesini düşlediğin heyecandan bahsetmiyorum. Söylemeye çalıştığım , kalbine girmiş kocaman soğuk bir su kütlesinin seni buza çevirmesi. Ben daha önce hiç özgür kalmamışım. tek bir an bile, tek bir ana kadar. Avrupanın, gökyüzüne en yakın noktasında, tipinin altında, elim yüzüm uyuşmuş halde, bir tane şahinin gökyüzünde uçuşunu izleyene kadar ben hiç özgür olmamışım. Birinin kızı, sevgilisi, çalışanı, arkadaşı değil de, ilk defa evrenin bir parçası olarak var olduğumu hiç deneyimlememişim. Evren diye gözümde büyüttüğüm şey aslında benin ta kendisiymiş.Yanında ufacık kaldığım dağların, hayatımda ilk kez gördüğüm şahinin, gün içinde kafamı kaldırıp bakmayı bile aklıma getirmediğim o muhteşem gökyüzünün, kendimi zincirle bağlı hissettiklerimin, kurtulmaya çalıştıklarımın bir parçasıymışım. Bu zamana kadar özgür olamamamın tek nedeni kendimi onlardan sıyırmaya çalışmammış. Bir yanı eksik olan biri nasıl tam olabilir ki? Tam olamayan biri nasıl özgür kalabilir? Ben hiç özgür olmamışım. Tek bir an bile, tek bir ana kadar. 

fullsizerender-141

6 gün misafir olduğum bu güzel ülkeden geriye şu anlattığım 20 dakikadan başka hiç bir şey kalmamış desem. Kalemi alıpta elime anlatmaya başlayınca İsviçre kocaman bir balondan ibaret:)

Haydi gelin, o balonu ipinden tutup 6 günde neler yapılır Alplerde, sizinle birlikte hatırlayayım. 

Benim Avrupa’ya açılan kapım Basel Havalimanı. Basel’den, Almanya İsviçre ve Fransa’ya kolaylıkla geçiş yapabiliyorsunuz. Havalimanı kapısından bineceğiniz otobüsler sizi istediğiniz ülkenin tren istasyonuna atıveriyor. Basel’den Alplere gitmeniz ise yaklaşık 3 saat. Allahtan yollar çok güzelde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. 

fullsizerender-115fullsizerender-119img_6078

Seyahatinizin amacı kayak yapmaktan ibaret değilse, mevsimlerden mutlaka yaz! Ne yapın yapın yazın gelin buraya. Kışın sisten yağmurdan hiç bir aktiviteyi tam yapamıyorsunuz. Bu durumdan fazlaca mağdur olmuş biri olarak söylüyorum. 

Ulaşım konusuna gelince, Ülke adeta tren ağlarıyla örülmüş gibi. Öyle dakikalarca tren bekleyipte zaman kaybetmiyorsunuz üstelik. Birinin geliş saati diğerinin kalkış saatiyle uyumlu ve dakik. Heryeri trenle gezip zamanı hiç ıskalamadım şahsen. Trafiğe kapalı bir çok köye de sadece trenle ulaşıyorsunuz. Tüm bu nedenlerden dolayı araba kiralamak mı toplu taşıma kullanmak mı derseniz toplu taşımayı bir tık öne çıkarın derim. 

Peki ya konaklama? 

Eğer aylar öncesinden rezervasyon imkanınız var ise mutlaka kamp alanlarında konaklayın derim. Ben ne kadar zorlayıp çaba sarf etsemde ne yazıkki yer bulamadım. Aşağına linkini verdiğim; Lonely Planetten övgü almış, bungalovlar, mobil evler ve karavanlardan oluşan harika bir kamp alanı.

http://www.camping-jungfrau.ch/en/unterkunft/sommer/mobilheim/staubbach.asp

Bunun dışında konaklama için hem kalbinize hem mantığınıza uyacak en güzel köy Lauterbrunnen. Alplerin kalbi İnterlaken bölgesinde, güzel,canlı,tüm ulaşım ağının ortasında şirin mi şirin bir köy. Tüm bunları bilmeme rağmen, sakinlik peşinde fazlaca koşan ben, trafiğe kapalı, dağların eteklerine sıkışmış Wengen köyünde konaklamayı tercih ettim:) Pişman değilim.

fullsizerender-124

Wengen

fullsizerender-138

Wengen

fullsizerender-2

Wengen

fullsizerender-6

Wengen

fullsizerender-96

Wengen

fullsizerender-100

Wengen

fullsizerender-103

Wengen

fullsizerender-104

Wengen

fullsizerender-114

Wengen

fullsizerender-118

Wengen

fullsizerender-134

Wengen

fullsizerender-135

Wengen

Alpleri hakkıyla gezebilmek için minimum 10 güne ihtiyaç var. Görülmesi, yapılması gereken okadar çok şey var ki, aylar geçirseniz yine sıkılmazsınız.

İsviçre hakkında en merak edilen konuya gelecek olursam; İçiniz rahat olsun burası dünyanın en pahalı ülkesi değil 🙂 Abartıldığı gibi bir hamburgere 70 tl ödemeyeceksiniz evet ama 0.50 lik bir suya 7 tl vereceksiniz üzgünüm. (küçük bir hatırlatma, bu tip pahalı ülkelerde market alışverişi her zaman hayat kurtarır:) ) Bütçenizi en çok zorlayacak şeyse ulaşım. İsviçre’de ulaşım ne yazık ki i-na-nıl-maz pahalı! Bu sorunu çözmenin tek yolu 8-15 ve 30 günlük sınırsız swiss pass satın almak. Bu bilet sayesinde teleferik, gemi ve müze masraflarından da kurtulmuş olacaksınız hem. Özel yerlere ulaşım içinse (Jungfrau ve Harder Kulm gibi)  bilet parasını indirimli ödemenizi sağlayacak. Swiss Pass seçenekleri için tık tık https://www.swiss-pass.ch

Interlaken;

 Thun ve Brienz göllerini geometri kullanmışçasına ikiye bölüp, üzerine de kendini oturtmuş şehirden hallice bir köy İnterlaken.

Thun ve Brienz gölleri  etrafında muhteşem yürüme yolları var. Sağınız alabildiğine mavi solunuz yemyeşil bir doğa. Tam gözü gönlü doyurmalık. Dilerseniz gemi turuna çıkabilir doğayla baş başa 5 saat geçirebilirsiniz. 

fullsizerender-109

İnterlaken

fullsizerender-128

İnterlaken

Processed with Snapseed.

İnterlaken

fullsizerender-93

İnterlaken

dsc_0068-1

İnterlaken

fullsizerender-105

İnterlaken

dsc_0188

İnterlaken

Processed with Snapseed.

İnterlaken

fullsizerender-140

İnterlaken

Benim amacım İsviçredeki eski yaşamın sergilendiği açık hava müzesi Ballenberg i görmek olduğundan göl kenarında küçük bir yürüyüşle yetinip trenle Brienz köyüne geçtim. Balenberg, gerçekle ilizyonun ustaca harmanlandığı, kocaman bir açık hava müzesi. Buraya müze demek biraz haksızlık olur. Sergilenen hiç birşey cansız, kırmızı bir şeridin arkasında, bir kağıt parçasının rehberliğinde merhaba demiyor size. Taşıma evlerle yaratılmış bu köyde, sanki insanlar size görünmeden yaşamaya devam ediyor. Bir tanesi atıyla tarlayı sürüyor, diğeri hasta yatağından doğrulmuş ilacını içtiği kaşığı kenara koyuyor; dışardan gelip ayakkabılarını çıkarıp sobanın yanında ısınan da var, bebeğinin çamaşırlarını aynı sobanın başında kurutanda. İkinci el dükkanlarında bile kendini kaybeden ben, tahmin edersiniz ki burda çıldırdı:) Detaylardan başımı döndü. Ziyaretçilerin müzedeki her eşyayı kullanma hakkı var. Çocuklarıyla, eski kıyafetler giyip evcilik oynayan ebeveynler, eski bir kanepeye oturmuş örgü ören teyzeler gördük etrafta. Sanki hepsi girişte şimdiki zamandan sıyrılmış , geçmişe tatlı bir yolculuğa çıkmış gibilerdi.

fullsizerender-91

Ballenberg

fullsizerender-88

Ballenberg

fullsizerender-85

Ballenberg-Salon

fullsizerender-16

Ballenberg

dsc_0247

Ballenberg-Kuaför

fullsizerender-87

Ballenberg-Hasta Odası

fullsizerender-89

Ballenberg

fullsizerender-92

Ballenberg-Okul

fullsizerender-101

Ballenberg

fullsizerender-106

Ballenberg-Cenaze Odası

fullsizerender-110

Ballenberg

fullsizerender-145

Ballenberg-Hasta Arabası

fullsizerender-144

Ballenberg

fullsizerender-139

Ballenberg-Eski Kıyafetler

fullsizerender-136

Ballenberg-Tuvalet

fullsizerender-125

Ballenberg

fullsizerender-120

Ballenberg

Harder kulm; Görülmesi gereken yerler listesinin en üst sıralarına koyulmalı İnterlaken deki Harder Kulm Tepesi. Sizi bilmem ama ben haritada gördüğüm yerleri kuş bakışı canlı canlı görünce acayip mutlu oluyorum. İstediği oyuncağı almış  çocuk gibi yerimde zıplayasım geliyo. Harder Kulm da da İnterlakeni ve ikiye ayırdığı o muhteşem gölleri tek nefeste görebiliyorsunuz. Alp dağlarını ise elinizi uzatsanız tutacaksınız. Piyango gibi birşey yani. Dilerseniz tracking yapıp çıkın dilerseniz tünel teleferiğini kullanın ama mutlaka çıkın. 

fullsizerender-153

Harder Kulm

fullsizerender-154

Harder Kulm

fullsizerender-74

Harder Kulm

fullsizerender-63

Harder Kulm

fullsizerender-70

Harder Kulm

fullsizerender-66

Harder Kulm

fullsizerender-73

fullsizerender-64

Cheese Fondü

fullsizerender-67

Harder Kulm

fullsizerender-82

Harder Kulm

Jungfrau;

Tatilimin göz bebeği, yazarken bile hala heyecanlandıran, Avrupanın en yüksek noktası ünvanının sahibi, insan üstü bir emekle yaratılmış muhteşem bir cazibe merkezi. 

3454m (11333 ft) deki Jungfrau tepesine, yaklaşık 3 saat süren bir tren yolculuğuyla  usul usul tırmanıyorsunuz. Çıkış noktanız Lauterbrunnen. 

Yolculuk esnasında 3 uzun mola veriliyor hava basıncına adapte olabilmeniz için. Mola istasyonlarında ise sağlık ekipleri yaşanabilecek herhangi bir probleme karşı hazırda bekliyor. Bu tren yolculuğu için hatrı sayılır ekstra bir ücret ödemeniz gerekecek. Ama ne yalan söyliyim kuruşu kuruşuna değiyor. Aldığım hiç bir ilaç, gittiğim hiç bir yer, konuştuğum hiç bir insan, satın aldığım hiç bir ayakkabı beni o yolculuk kadar mutlu etmemişti:)

Yukarı çıkarken buranın sadece bir tren istasyonu olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat burası 13 bölümlük bir eğlence merkezi.Her bölümde yapabileceğiniz farklı bir aktivite var. Buzdan yapılmış mağaralar heykeller, yollar, sinevizyon gösterileri, çikolata üretim yerleri içerde göreceğiniz detaylar arasında. Dışarı çıktığınız da ise bir filmin tam ortasında buluyorsunuz sanki kendinizi. O an, o ulaşılması çok zor, dünyanın enlerinden birinde olduğunuzu bilmek inanılmaz hissettiriyor. Hava şartları el verirse bireysel açık teleferikle gökyüzünde yolculuğa çıkabilir ve Avrupanın en yüksek noktası ünvanını almış bir yerde kayak yapabilirsiniz. Temmuz Ağustos aylarını tercih edenlerdenseniz tabi:( (bendeniz tam bir Eylülzedeyim. Her anlamda:/ ) 

fullsizerender-15

Jungfrau-Tren İstasyonu

fullsizerender-149

Jungfrau

fullsizerender-148

Jungfrau

img_5806_srgb-2

Jungfrau

fullsizerender-56

Jungfrau

img_3554-copy

Jungfrau

fullsizerender-9

Jungfrau

fullsizerender

Jungfrau-Şirin yol arkadaşım. Ayağa bakar mısınız:)

fullsizerender-36

Jungfrau

fullsizerender-20

Jungfrau

fullsizerender-25

Jungfrau

fullsizerender-31

Jungfrau

dsc_0412

Jungfrau-Çikolata yapımı

dsc_0346

Jungfrau

fullsizerender-146

Jungfrau-Bekleme yapılan istasyonlar

fullsizerender-90

Jungfrau-Bekleme yapılan istasyonlar

Lauterbrunnen;

 En çok beğendiğim, kadrajıma en fazla malzeme bulduğum en güzel köydü Lauterbrunnen. Sağınız solunuz Alp dağları, muhteşem şelaler, yemyeşil ağaçlar, minicik evler, koşuşturmadan yaşayan insanlar. 

fullsizerender-13

Lauterbrunnen

fullsizerender-54

Lauterbrunnen

fullsizerender-24

Lauterbrunnen

fullsizerender-29

Lauterbrunnen

fullsizerender-53

Lauterbrunnen

fullsizerender-19

Lauterbrunnen

fullsizerender-23

Lauterbrunnen

fullsizerender-14

Lauterbrunnen

fullsizerender-5

Lauterbrunnen

Lauterbrunnen 70 şi aşkın şelalesiyle şelaler bölgesi olarak anılıyor. En meşhurları trummelbach falle ve  Goethe’ye ilham verdiği söylenen Staubbach.  

Trummelbach Falle’ye túnel asansörüyle çıkabiliyorsunuz. Sonrasında ise şelalenin akış yolundan merdivenlerle yukarı tırmanıyorsunuz. Su o kadar şiddetli ki üstünüz başınız sırılsıklam oluyor. Alışılagelmiş bir deneyim olmadığından tavsiyerim arasına rahatlıkla koyabilirim kendisini.

fullsizerender-133

Trummelbach Falle

fullsizerender-55

Trummelbach Falle

fullsizerender-43

Trummelbach Falle

fullsizerender-39

Trummelbach Falle

fullsizerender-35

Trummelbach Falle

fullsizerender-30

Trummelbach Falle

fullsizerender-58

Trummelbach Falle-Tünel Asansörü

img_5791_srgb-2

Trummelbach Falle

Mürren; Sadece Lauterbrunnen’ den teleferikle ulaşabildiğiniz, daha çok kış aylarında kayakçıların tercih ettiği hoş bir köy. Onun dışındagüzel bir eğlence merkezi de var ama akşam 5 de kapanıyor malesef. Zamanınız kısıtlıysa ve benim gibi ara mevsimde gittiyseniz es geçebilirsiniz bu köyü.

fullsizerender-7

Mürren

fullsizerender-10

Mürren

fullsizerender-12

Mürren

fullsizerender-17

Mürren

fullsizerender-18

Mürren

fullsizerender-21

Mürren-Eğlence Merkezi

fullsizerender-28

Mürren

fullsizerender-33

Mürren

fullsizerender-41

Mürren

fullsizerender-42

Mürren

img_6106

Mürren

img_6107

Mürren

Grindelwald;

 En güzel ve meşhur tracking yollarının bulunduğu, diğer köyler gibi dağların arasına sıkışıp kalmamış, genişçe bir alana serpilmiş çok hoş bir köy Grindelwald. 

9

Grindelwald

fullsizerender-65

Grindelwald

fullsizerender-69

Grindelwald

fullsizerender-75

Grindelwald

fullsizerender-80

Grindelwald

fullsizerender-83

Grindelwald

fullsizerender-150

Grindelwald

fullsizerender-152

Grindelwald

fullsizerender-155

Grindelwald

img_6054

Grindelwald

Grindelwald First ; Alplerin en meşhur tracking güzergahı. Biz Grindelwald First’ e teleferikle çıkıp sonrasında 1 saatlik uzaklıktaki göl yolunda tracking yapmayı düşündük ama ne yazıkki sis buna müsade etmedi. Grindelwald First dağının etrafına inşaa edilmiş demir yoldan uçurumu izleyerek yürüyüp, yolun en sonunda ayağımızın altındaki bulutlarla poz verip, birer kahve içip rotamızı diğer bir tracking yolu olan, buzulları görme ihtimalimizin olduğu pfingstegg e çevirdik. 

fullsizerender-50

Grindelwald First

fullsizerender-48

Grindelwald First

fullsizerender-27

Grindelwald First

fullsizerender-40

Grindelwald First

fullsizerender-46

Grindelwald First

fullsizerender-37

Grindelwald First

img_6091

Grindelwald First

Eski bir evin salonunu andıran bir teleferikle isviçre müzikleri eşliğinde  çıkıyorsunuz Pfingstegg’e . Hoş bir restoran ve küçük bir kızak pisti karşılıyor sizi. Açıkcası kızak pisti daha İsviçre’ye gitmeden bir hayli heyecanlandırmıştı beni ama ne yazıkki tahmin ettiğim gibi hızlı ve heyecanlı bir şey çıkmadı. 

 Buzulları görme heyecanıyla, soluklanmadan trackinge  başladık ve 1 saat sonra tahmin edin ne oldu. Geldiğimizden beri peşimizi bırakmayan o sis bulutu bizi tabiki orda da yalnız bırakmadı 🙂

fullsizerender-84

Pfingstegg

fullsizerender-78

Pfingstegg

fullsizerender-77

Pfingstegg

fullsizerender-52

Pfingstegg

fullsizerender-44

Pfingstegg

img_6081

Pfingstegg

fullsizerender-76

Pfingstegg-Kızak Pisti

Bern;

İsviçre’nin başkenti minicik bir şehir. Gezilecek çok fazla bir yer bulamadık açıkcası. Albert Einstein’ in evi, küçük küçük şirin dükkanları dışında çok sade bir şehir gibi geldi bize. 

img_3995-copy

Bern

img_4006-copy

Bern

img_4018-copy

Bern

img_4021-copy

Bern-Düğme Dükkanı

img_4026-copy

Bern-Kitapçı

img_4029-copy

BerSirke Dükkanı

img_4031-copy

Bern-Şarap Dükkanı

img_4033-copy

Bern-Sirke Dükkanı

img_4050-copy

Bern-Alber Einstein’in Evi

img_4052-copy

Bern-Alber Einstein’in Evi

Montreux;

Cenevre gölü etrafında görülebilecek en güzel şehirdi. Zaman kısıtlı olduğundan Rochers de Naye ve Dent de Jaman dağ yollarını keşfedemedim. Göl etrafında keyifli bir yolculuk sonrası Chillon Şatosunu gezme şansım oldu.

fullsizerender-86

Montreux

fullsizerender-142

Montreux

fullsizerender-97

Montreux

fullsizerender-95

Montreux

fullsizerender-108

Montreux

fullsizerender-289

Montreux

fullsizerender-147

Montreux

fullsizerender-129

Montreux-Chillon Şatosu

İlk kez bir şato gördüğümden midir, yaşanmışlıklara duyduğum meraktan mıdır bilinmez resmen büyülendim. Toplantı salonları, zindanlar, şarap mahzenleri herşey herşey büyüleyiciydi. 

fullsizerender-111

Chillon Şatosu

fullsizerender-112

Chillon Şatosu

fullsizerender-117

Chillon Şatosu

fullsizerender-116

Chillon Şatosu

fullsizerender-126

Chillon Şatosu

fullsizerender-98

Chillon Şatosu

fullsizerender-102

Chillon Şatosu

fullsizerender-107

Chillon Şatosu

fullsizerender-137

Chillon Şatosu

fullsizerender-94

Chillon Şatosu

Taki bir süre çakılıp kaldığım ana kadar. Karşısında durduğum o ipte kaç ölüm asılıydı acaba. Neler hissetmişler nasıl korkmuşlardı kim bilir. Dakikalar içinde öleceğini bilmek nasıl bir duyguydu. 

Bu korkunç duygudan da öte içinden yaşam fışkıran bir pencerenin önünde ölmek neler hissettirirdi ipin ucunda sallanan bir insana. Yaşamla ölüm arasında bu kadar çaresiz kalmak. Her ikisine de aynı mesafedeyken ölüme mahkum olmak. 

fullsizerender-132

Chillon Şatosu

fullsizerender-122

Chillon Şatosu

Efendim bu gezinin diğerleri gibi bir rengi yok. İsviçreyi hatırlayınca aklıma ilişen tek şey yeni bir defterin temiz ama biraz buruşuk sayfaları. Yazılmaya hazır yeni bir sayfayı karalamaya başlayacak olmanın verdiği ürkeklikle, bilinmeze duyulan heyecanın harmanlanması. Biraz anılara duyulan özlem, biraz yaşanmışlıkların yorgunluğunu üzerinden atma hafifliği. Damakta kalmış buruk ama hoş bir tad. 

İSVİÇRE-ALPLER” üzerine 2 yorum

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s